Ruokalistamme Ruokalistamme Ruokalistamme
A la carte A la carte Tammerin Kellari on ravintola, johon tullaan, kun hetkellä on painoarvo. Kun halutaan, että ateria merkitsee enemmän kuin ruokailua. Kun odotetaan, että illasta jää ikimuistoinen jälki sydämeen.
Keittiön kieli on yhtä aikaa klassinen ja utelias. À la carte -lista kutsuu makumatkalle perinteiden pohjalle rakennettujen klassikoiden pariin. Maut ovat vähäeleisen kauniita, mutta intensiivisesti elämyksellisiä.
Alkuruoat Alkuruoat Kevyesti savustettua kermaista kalakeittoa L GP
Pikkelöityä fenkolia, tilliöljyä sekä saaristolaisleipää
Paahdetuilla kikherneillä, kesäkurpitsalla, mehukkailla kirsikkatomaateilla sekä omenasta ja tuorekurkusta kootulla kauden raikkaudella
Kesäinen porkkanatartar G VE
Siemennäkkileipää, piparjuurimajoneesia, omenaa, sekä pikkelöityjä sinapinsiemeniä
Käsinkuorituista katkaravuista, punasipulia, kirjolohenmätiä ja tillimajoneesia
Hiillostettua suomalaista siikaa G L
Piimäkastiketta, omena-kyssäkaali-kurkkusalaattia sekä kirjolohenmätiä
Carpaccio naudanlihasta G L
Vuohen Grand Reserve -juustoa, piparjuurimajoneesia, pikkelöityjä sinapinsiemeniä sekä ruohosipuli-lehtipersiljaöljyä
Pääruoat Pääruoat Kevyesti savustettua kermaista kalakeittoa L GP
Pikkelöityä fenkolia, tilliöljyä sekä saaristolaisleipää
Pariloitua järviahventa G L
Sandefjordin kastiketta, sekä satokauden perunaa ja kauden kasviksia
Sinisimpukoita kermaisessa siiderikastikkeessa L GP
Ranskanperunoita ja rosmariinilla maustettua focacciaa
Suomalaista härän sisäfileetä G L
Yrtti-valkosipuliperunoita, kauden kasviksia sekä samettista konjakilla viimeisteltyä pippurikastiketta
Poropyöryköitä kermaista tattikastiketta G L
Perunamuusia ja pikkelöityä kurkkua
Grillattu kanan rintafilee, kauden kasviksia, fenkolikastiketta ja ruohosipulimajoneesia
Pippurikastiketta, sekä yrtti-valkosipuliperunoita ja kauden kasviksia
Rotukarjan pihvi, broissisämpylä, sipulihilloketta, confit-aiolia, rapeaa salaattia ja ranskalaiset perunat
Täyteläistä tomaattista rapukastiketta ja käsinkuorittuja katkarapuja
Raikas salaatti, jota täydentää sitrus‑vinegretti, paahdettujen kikherneiden lämmin aromi, mehukkaat kirsikkatomaatit sekä kauden kasvikset
Lisäksi:
Grillattu kana, katkaravut tai herkkutatti médaillon + 6,00 €
Jälkiruoat Jälkiruoat Kristallisoitua valkosuklaata
Vadelmaa ja suolakinuskijäätelöä
Tyrnijuustokakku Tammerin tapaan VE
Tyrnihilloketta ja vaniljatuorejuustoa
Mantelikakkua ja mustikkaa G L
tarjoillaan vaniljajäätelön kera
Tarjoillaan kauden hillon ja siemennäkkileivän kera
Menu Menu ADLIVANKIN MENU
Tammerin ensimmäinen ravintoloitsija A. Adlivankin saapui Ranskan Cannesista vuonna 1929 astioineen. Astioita on Tammerissa tallessa edelleen.
Kesäinen porkkanatartar, siemennäkkileipää, piparjuurimajoneesia, omenaa
sekä pikkelöityjä sinapinsiemeniä VE, G
Pariloitua ahventa ja Sandefjordin kastiketta,
sekä satokauden perunaa ja kauden kasviksia L, G
Mantelikakkua, mustikkaa ja vaniljajäätelöä L, G
LILJEROOS MENU
Vuorineuvos E. Liljeroos ei laskenut vaivojaan tai rahojaan, kun hän luotsasi Tammeria eteenpäin sen vaikeina alkuvuosina. Tammer oli hänelle sydämen asia.
Hiillostettua suomalaista siikaa, piimäkastiketta,
omena-kyssäkaali-kurkkusalaattia sekä kirjolohenmätiä L, G
Suomalaista härän sisäfileetä, yrtti-valkosipuliperunoita, kauden kasviksia sekä samettista konjakilla viimeisteltyä pippurikastiketta L, G
Vadelmabavaroise ja kristallisoitua valkosuklaata G
MENU VERTE
Olemme nimenneet herkullisen kasvismenun ranskan kielellä kunnioittaaksemme keittiömme ranskalaislähtöisiä juuria.
Kesäinen porkkanatartar, siemennäkkileipää, piparjuurimajoneesia, omenaa
sekä pikkelöityjä sinapinsiemeniä VE, G
Herkkutatti-médaillon ja pippurikastiketta,
sekä yrtti-valkosipuliperunoita ja kauden kasviksia VE, G
Tyrnijuustokakku Tammerin tapaan VE
VL = vähälaktoosinen, L = laktoositon, G = gluteeniton, GP = gluteeniton pyynnöstä, VE = vegaaninen, VEP = vegaaninen pyynnöstä, T = tulinen, M = maidoton, K = kasvisruoka, PÄ = sisältää pähkinää. Lisätietoja annoksista saat henkilökunnalta. Ruokavirasto suosittelee, että jauhelihapihvit syödään aina täysin kypsennettyinä. Laadukkaassakin medium-kypsennetyssä jauhelihassa voi olla EHEC-bakteereita, jotka voivat aiheuttaa vakavan ruokamyrkytyksen etenkin lapsille ja iäkkäille henkilöille.
= Hinta S-Etukortilla = Hinta S-Cardilla
yhteystiedot yhteystiedot Ravintolaan on pääsy pyörätuolilla
Ravintolaketjut Ravintolaketjut