Skip to main content

Toreron Tapasmenu & Viinitasting

Toreron Tapasmenu & Viinitasting

Toreron Tapasmenu & Viinitasting

Wed 4/11/2026Wed 4/11/2026
Bottle of red wine and a wine glass on a wooden table. In front are cheese, salami, olives, a baguette, a corkscrew and a knife. Lighting is warm and dim.

Kuusi ruokalajia ja kuusi viiniä - Toreron Tapasmenu & Viinitasting ke 4.11. klo 18-20 S-Etukortilla hintaan 79 €/hlö (norm. 95,00)

Tilaisuus on K18, ei alkoholittomia vaihtoehtoja. ​Paikkoja on rajoitetusti – toimi nopeasti ja varaa omasi !​


Espanjalainen makumatka odottaa Torerossa! Luvassa on kuuden ruokalajin tapasmenu, jonka jokaiselle annokselle on valittu oma viininsä. Tule nauttimaan herkullisista makupareista, kiinnostavista viinitarinoista ja rennosta yhdessäolosta.

Illan aikana päästään tutustumaan kahteen kiehtovaan espanjalaiseen viinitaloon, joita yhdistää paitsi rakkaus viiniin, myös yhteinen historia. Familia Torres on yli 150-vuotias katalonialainen perheyritys ja yksi Espanjan tunnetuimmista viinitaloista.​ Jean Leonin tarina puolestaan on kuin suoraan elokuvasta: Hollywoodin ravintolamaailmassa menestynyt Jean Leon toteutti unelmansa omasta viinitilasta Kataloniassa. Vuonna 1994 hän uskoi viinitilansa ystävälleen Miguel Torresille, ja nykyään Jean Leon on osa Torresin viiniperhettä.​

Kaksi persoonallista viinitaloa, kaksi kiehtovaa tarinaa ja ennen kaikkea upeita viinejä!​

Viinien ja niiden tarinoiden pariin johdattaa Maija Männistö, Winestaten social media manager ja somessa Viinitollonakin tunnettu sisällöntuottaja. Maijan seurassa viineihin tutustutaan rennolla otteella, pilke silmäkulmassa ja ilman turhaa pönötystä. Viineistä ei tarvitse tietää etukäteen mitään – uteliaisuus ja hyvä ruokahalu riittävät!​

Illan Tapasmenu ja viinit

  • Rapupintxo, aiolia, piri-pirikastiketta ja padrón-paprikoita (L,GP)​
  • Pazo das Bruxas​
  • Manchegojuustoa, karhunvatukkahilloketta ja siemennäkkäriä (L,G)​
  • Waltraud Riesling​
  • Chorizoleikkelettä, serranokinkkua ja cantaloupemelonia (L,G)​
  • Magnetic Tinto​
  • Pariloitua lohta, cremosoa ja yrttiöljyä (L,G)​
  • Jean Leon 3055 Chardonnay​
  • Puuhiiligrillattua entrecôtea, punaviinikastiketta ja patatas bravas –perunoita (L,G)​
  • Malpastor Crianza​
  • Suklaamoussea, paahdettua saksanpähkinää sekä crema catalanaa ja karhunvatukkahilloketta (L,G)​
  • Floralis Moscatel Oro​

In this restaurant

Restaurant chains

Restaurant chains