Ägarkunds priser Ägarkunds priser
Priser med S-Förmånskortet Priser med S-Förmånskortet Rotselleri G VE
Pris: 8,00 €
Ägarkundspris: 6,80 €
Rostad rotselleri, picklad shimejisvamp, black garlic-aioli och krispig grönkål
Brysselkål G VE
Pris: 8,00 €
Ägarkundspris: 6,80 €
Friterad brysselkål, fermenterad pepparmajonnäs, gröna örter och persiljeolja
Arancini med svart trumpetsvamp L
Pris: 9,00 €
Ägarkundspris: 7,70 €
Risbollar med svart trumpetsvamp, svampmajonnäs och parmesan
Jordärtskockor på linsbädd NÖ VE
Pris: 19,00 €
Ägarkundspris: 16,20 €
Rostade jordärtskockor, cassoulet med linser och bönor, chavremousse, rostade mandlar och pistou
Svamprisotto G L
Pris: 21,00 €
Ägarkundspris: 17,90 €
Fyllig svamprisotto, stekt ostronskivling och persiljeolja
Vego Burger VE
Pris: 21,00 €
Ägarkundspris: 17,90 €
Bistros kryddiga frö- och grönsaksbiff, kryddgurka, tomat, rödlök, vegansk cheddar och fermenterad pepparmajonnäs, serveras med pommes frites
Bistros schnitzel G L
Pris: 25,00 €
Ägarkundspris: 21,30 €
Panerad grisschnitzel, kapris- och citronmajonnäs samt potatismos
Äppeldessert med havrecrumble VE
Pris: 9,00 €
Ägarkundspris: 7,70 €
Varm äppelkompott, knaprig havrecrumble och vaniljglass
Ägarkundens viner Ägarkundens viner Mousserande vin Chill Out Cuvée Brut
Det friska och fruktiga italienskt mousserande vin är torrt, med medelhög syra. Doften har inslag av päron, gula äpplen och färsk citrus. Lätt och elegant vin passar perfekt som aperitif och kombineras utmärkt med lätta förrätter, fisk och skaldjur. Utmärkt även att njutas som den är!
0,75 l
Pris: 48,90 €
Ägarkundspris: 24,90 €
Vitvin Vinhas do Ocidente Branco
Torr och friskt fruktig portugisisk vitvin som har fräscha citrustoner och en lätt örtighet. Det friska vinet passar utmärkt som sällskapsvin och aperitif, och passar bra med salta smårätter, sallader, sushi, fisk, kyckling, ljust kött och milda ostar.
0,75 l
Pris: 48,90 €
Ägarkundspris: 24,90 €
Rödvin Vinhas do Ocidente Tinto
Medelfyllig smidig portugisisk rödvin med sammetslena tanniner är varm och dröjande och har toner av saftiga bär. Vinet passar till kötträtter samt till pizza och pasta, grillade rätter, charkuterier, salta smårätter och ostar. Det är också en överraskande njutning med chokladdesserter.
0,75 l
Pris: 48,90 €
Ägarkundspris: 24,90 €
Champagne Philippe de Nantheuil Brut
Pris: 89,90 €
Ägarkundspris: 59,90 €
Den elegant kryddiga Philippe de Nantheuil Brut-champagnen är friskt syrlig, citrusaktig och full av elegant kryddighet och arom. Dess långa eftersmak är rik och elegant. Perfekt för en aperitif, men ibland kan den användas under en måltid eller som en godbit!
LF = laktosfattig, L = laktosfri, G = glutenfri, GB = glutenfri på begäran, VE = vegansk, VEB = vegansk på begäran, E = Eldig, M = Mjölkfri, NÖ = Innehåller nötter V = Vegetarisk rätt. För mer information om portioner, vänligen kontakta personalen. Livsmedelsverket rekommenderar att köttfärsbiffar alltid ska ätas helt genomstekta. Även högklassig mediumstekt köttfärs kan innehålla EHEC-bakterier, som kan orsaka allvarlig matförgiftning särskilt hos barn och äldre människor.
kontaktuppgifter kontaktuppgifter Restaurangen är tillgänglig med rullstol Vi har en lekplats för barn mån - fre 11:00 - 14:00 & 17:00 - 23:00 Kök: 11:00 - 14:00 & 17:00 - 22:00
lör 17:00 - 23:00 Kök: 17:00 - 22:00
Restaurangkedjor Restaurangkedjor