Liigu peamise sisu juurde

Jytää ja Iskelmää @ Freetime

Jytää ja Iskelmää @ Freetime

Jytää ja Iskelmää @ Freetime

L 28.2.2026L 28.2.2026
Inimene paksu karusnahkse mantliga seisab traditsioonilise puust varjualuse ees lumises metsas.

KALEVALAN PÄIVÄ: Jytää ja iskelmää @ Freetime

  • 28.02.2026
  • Liput 10€ (vain ovelta)
  • Ovet klo 22 - Showtime klo 00 -
  • K18

Kalevalan päivän kunniaksi pohjolan kuumimman suomidiscoklubin sampo jauhaa jytät ja iskelmät Freetimen tanssilattialle!

DJ Arttu Seppänen on kiertänyt vuosien ajan ympäri Suomea etsimässä kirpputoreilta kotimaisia iskelmävinyylejä. Illasta tekee ainutlaatuisen kaikki erikoiset ja harvinaiset levyt, joita ei voi kuulla missään muodossa edes netissä. Jytää ja iskelmää yhdistää nämä kotimaisen iskelmän outoudet ja erikoisuudet kaikkien tuntemiin ikivihreisiin.

Seppänen on myös kotimaiseen popmusiikkiin perehtynyt journalisti ja levyjen välissä hän kertoo kappaleiden erikoisia taustatarinoita. Vuosien tutkimus- ja keräilytyön tuloksena on syntynyt vastustamaton ja hurmoksellinen tanssi-iltama, joka kerää tupia täyteen ympäri Suomea. Tällaista iltaa et koe missään muualla.

Jytää ja iskelmäässä on kyse katoavan kansankulttuurin ylläpidosta ja kaurismäkeläisen utopian luomisesta edes yhden illan ajaksi. Vanha kotimainen iskelmä on tehty kuultavaksi vinyyliltä. Ja se on tehty tanssittavaksi.

Nähdään Timessä!

Selles restoranis

Restoraniketid

Restoraniketid